previous pauseresume next

معرفی مرکز تحقیقات

تيم شكاف لب و کام دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در سال ۱۳۸۴ به منظور مراقبت و درمان بيماران مبتلا به ناهنجاريهاي جمجمه، صورت و شكاف لب و كام ، تاسيس شد. فلسفه ی تیم كمك و راهنمايي بيماران و خانواده آنها از بدو تولد تا بزرگسالی در قالب همكاري متخصصيني از رشته هاي مختلف پزشكي و پيراپزشكي است.

 

بخشی   از اقدامات صورت گرفته توسط این تیم:

۱. برگزاری جلسات هفتگی تیم پزشکی با حضور حداقل ۵ متخصص (متخصصین از رشته های: جراحی اطفال –جراحی پلاستیک –جراحی فک و صورت –گوش و حلق و بینی و گفتار درمانی)  جهت معاینه  و تعیین اولویت های درمانی بیماران تحت پوشش برای جلوگیری از تداخل اقدامات درمانی

۲.آموزش متخصصین

۳.آموزش خانواده‌

۴.تهیه و تنظیم پروتکل درمانی جامع برای بیماران مبتلا به شکاف لب و کام توسط تیم

۵. انجام پژوهش‌های بنیادی و کاربردی با استفاده از ارزیابی‌های دستگاهی

۶.انتشار بیش از ۲۰  مقاله علمی- تحقیقاتی چاپ شده در مجلات معتبر داخلی وخارجی،

۷.برگزاری سه کنگره ملی و ۱۳ کارگاه آموزشی جراحی با حضور اساتیدی از انگلستان و آمریکا،

۸.برگزاری ۹ کارگاه آموزشی گفتاردرمانی در دانشگاه های مختلف

۹.برگزاری کارگاه های مربوط به ارتودنسی و جراحی فک و صورت با حضور اساتیدی از کشور آلمان

۹.برگزاری ۲۶ کارگاه مداخله زودهنگام

۱۰.چاپ چندین کتاب و بروشور تخصصی

 

این تیم  به منظور انجام تحقیقات در زمینه ی شکاف لب و کام و ناهنجاری‌ جمجمه -صورت،  با بهره‌گیری از تخصص‌های مختلف جراحی اطفال، پلاستیک، گوش- حلق –بینی، فک و صورت و رشته های گفتاردرمانی، ارتودنسی، ژنتیک، پرستاری و شنوایی شناسی، "مرکز تحقیقات ناهنجاری های مادرزادی جمجمه، صورت و شکاف کام"را راه اندازی نمود تا بتواند با انجام پژوهش های بنیادی و کاربردی  و با استفاده از علوم جدید و شواهد بالینی، خدمات درمانی ارائه شده به این گروه از بیماران را ارتقا بخشد. هدف این مرکز تحقیقات، بهبود آموزش، پژوهش و درمان است.

افزایش سطح علمی و بالینی اعضای تیم‌های درمان و گسترش همکاری‌های بین‌المللی ازجمله برنامه‌های درنظر گرفته شده برای این مرکز تحقیقاتي است و برگزاری کنگره بین المللی شکاف لب و کام از جمله اقدامات مرکزتحقیقات برای رسیدن به این هدف محسوب می شود.